Tamamı renkli ilk Türk filmi olan Halıcı Kız, Yapı Kredi ve Doğan Kardeş tarafından finanse edilerek, Türk film tarihimize kazandırılan bir armağandır.

Senaryosu Vedat Nedim Tör’ün aynı adlı eserinden Mebrure Sami Alevok tarafından senaryolaştırılmış, filmin müziğini Ferit Alnar, dekorlarını ise ünlü Alman dekoratör Kurt Halleger yapmıştır. Başrolünde Küçük Sahne’nin oyuncularından Heyecan Başaran’ın oynadığı Halıcı Kız filmi, Isparta’da oturan güzel bir halıcı kızın başından geçen olayları anlatır. (Kaynak;yapikredi)

Konusu;

Güzelliğiyle çevresine ün salan işçi kız Gül’ün macera dolu yaşamının öyküsü.
Halıcılık yaparak geçimini sağlayan Isparta’da yaşayan bir kızın çileli ilginç yaşantısını yansıtmış. Etkileyici ve bir o kadarda güzel bir film. “Gül” Heyecan Başaran annesiyle birlikte halı dokuyarak geçinir. Kendisi de çok güzeldir çok iyide halı dokur. Bir süre sonra annesi vefat edince sahipsiz kalan Gül Isparta’dan ayrılır. İstanbul’a tren’le gider her gittiği yerde güzelliği yüzünden ya saldırıya uğrar yada kıskançlığa sebep olur. En sonunda dağ başında yaşayan bir adamla tesadüf tanışır oda “Agah Hün”dür. Ve hayatını o değiştirir mutlu mesut yaşar onunla. Bilindiği gibi öncelikle sinemamızın ilk renkli filmi olma özelliğini taşıyan 1953 yapımı bir film. Başta Heyecan Başaran’ın oyunculuğu, güzelliği masum iyeti filmi alıp götüren etkenler arasında. Tiyatro oyuncuların ağırlıklı olduğu ve kısa rollerde yer aldığı bir filmdir. Agah Hün’ün o etkili sesi en genç halini gördüğüm şu ana kadar tek filmdir ayrıca..

Diğer

Türk Sinema tarihinin tamamı renkli çekilen ilk filmi olup (Kaynak;www.sinematurk.com)

 

There are no comments yet.

Bir cevap yazın