1 – MET OYUNU

Çoğu yerde “Çelik Çomak” ya da “Met” adıyla bilinen oyundur. Bir kısa, bir uzun sopa ile oynanır. Eldeki uzun sopa ile, yerdeki kısa sopa havalandırıldıktan sonra, aynı sopa ile havadaki çubuğa olabildiğince kuvvetle vurularak kısa sopanın uzaklara gitmesi sağlanır. Kısa sopanın düştüğü yerde aynı işlem yine tekrarlanır ve son olarak üçüncü kez tekrarlanır. Sonuncu metletmeden sonra başlangıç noktasından ne kadar uzaklaşılmış olduğu adımlanarak ölçülür. Rakip oyuncuların kendi derecelerini adımlamaları sonunda sopayı kim daha uzağa atabilmişse oyunu o kazanır. Muharrem Özsüt gibi Sütçüler’in eskilerinden olanlar bu oyunu iyi bilir.

 

2 – YESİR(ESİR – TUTSAK)

Takımlar arasında yapılan savaş oyunudur. Oyun, takımları ya da orduları oluşturan kişilerin birbirlerini kovalaması ve yakalaması üzerine kuruludur. Futboldaki vücut çalımına benzer şekilde bu oyunda da “yan çıkma” denilen hünerin gösterilmesi önemlidir. Çünkü, örneğin bu oyunda bir takımın adamı iseniz, kalenizden çıktığınız anda rakip takımdan sizden daha erken kalesinden çıkan birisini esir almak üzere kovalamaktayken, yine rakip takımdan başka birisi kalesinden sizden sonra çıkmışsa, o da sizi kovalayacaktır. Bir yandan kovalayandan kurtulmaya çalışırken başka birisini kovalıyorsanız “yan çıkma” dediğimiz vücut çalımını iyi çalışmış olmanız gerekir. Bu durumda hem yakalanmamış, hem de karşı taraftan birisini esir alarak rakip takımı eksiltmiş ve oyun gücünü düşürmüş olursunuz. Oyun içinde birisini kovalıyormuş ve aynı zamanda başkası tarafından kovalanıyormuş gibi görünüm kendi takımınızdan esir düşenlere ulaşıp onları kurtararak takımınızı yeniden eski hücum gücüne kavuşturabilirsiniz de.

Bu oyun ilgili yerlerde(örneğin spor akademilerinde) iyi anlatılır ve yeniden canlandırılırsa olimpik bir spor kimliği kazanabilir. Bu anımsatmanın sahibi olan Mustafa Turan olarak, önümüzdeki yıllardaki Sütçüler Dut Şenliği’nde bu oyunun oyunu iyi bilenlerce canlandırılması ve ihya edilmesini diliyorum.

(Geçmişteki oyunlarımızı bizlere hatırlatan,Sütçüler Sözlüğü’nü yıllardır hazırlayan Mustafa TURAN’a teşekkürler.)