Sütçüler Hidroelektrik Santralı’nın 24 Temmuz 1993 tarihinde temelinin  atılmasından   sonra öğleden sonra da SÜYAD tarafından tertip edilen Dut ve Pekmez Festivalinin  6.sı Tertip edilmişti.

Bu santralın yapımı ile yılların özlemi ile boşa akan su değerlendirilmiş olacak santral faaliyete geçince de herkes elde edilecek kardan hissesi oranında kâr payını da alacaktı. Ayrıca Sütçüler’imiz ilk defa bir sanayi tesisi kazanmış olacak on civarında bir hemşehrimiz devamlı  iş imkanına kavuşacaktı.

Sütçüler’imizin Isparta’nın diğer ilçeleri göre  geri kalmışlığı, çıkmaz sokak olması, memurlar için sürgün yeri kabul edilmesi gibi olumsuzlukların  vermiş olduğu eziklik karşısında bu yatırımla hemşehrilerimiz merhum Demirel’in de projeye destek vermesiyle adeta moral bulmuşlardı.

Ancak bazı hemşehrilerimiz bu yatırımın da diğer hemşehri yatırımları gibi sonuca ulaşamayacağı endişesini taşıdıklarını , zaman zaman dile getiriyorlardı

Diğer taraftan Sütçüler Hes’in Temel Atma   töreni ve Dut ve Pekmez Festivali   24-25 Temmuz 1993 tarihlerinde Sütçüler’imizde büyük bir hareketlilik de getirmişti.

İşte bu ortamda Sütçüler Enerji ve Sanayi ve Ticaret A.Ş. ilk genel kurulu Sütçüler’imizde geniş bir katılımla Sütçüler’imizde yapıldı.25 Temmuz 1993 tarihinde yapılan bu genel kurul toplantısında 1.430.000 TL.sı olan şirket sermayesinin 6.000.000 TL’sı na çıkarılma kararı da alınmıştı.

Şirketin o tarihteki ortak sayısı 419’du.Sütçüler gibi bir ilçede ilk defa (belki Isparta’da dahi bile) bu kadar çok sayıda ortağı olan ikinci bir şirket de yoktu. Isparta Ticaret İl Müdürlüğünden gelen görevli bayan hükümet komiseri Sütçüler’de böyle bir  böyle santralın ve  şirketin varlığı konusunda  eşini zorla ikna ettiğini bizlere iletmişti

Bu toplantı Sütçüler’imizde hem ilk hem de son genel kurul toplantısı olmuştur.

Yukarıdaki fotoğraf Ziraat Bankası Sütçüler Şubesinden ilk defa kar payı alan  ortakları göstermektedir.

 

There are no comments yet.

Bir cevap yazın