Sek; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretiminin gelişmesini sağlamak ve tüketiciye sağlıklı, hijyenik, en kaliteli ve en doğal ürünleri sunmak amacıyla 1963 yılında tarım ve köyişleri bakanlığı’na bağlı olarak kuruldu. 1968 yılından 1995 yılına kadar kamu iktisadi teşebbüsü olarak faaliyetlerini sürdürdü.

sektöründe birçok ilke imza atan sek, ilk pastörize sütü ve ilk homojenize edilmiş (yağı her yere eşit olarak dağıtılmış) yoğurdu üretti. süt ve süt ürünleri alanında yeniliklere devam eden sek; dil peynirini ilk kez tüketiciyle tanıştırdı. ayrıca kaşar ve beyaz peyniri ilk kez vakumlu ambalajda (içi hava almayan) tüketicilerine sunan marka oldu.

Sek, 1995’te özelleştirilerek, sektörde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki sanayici ve gıda toptancılarından oluşan 164 kişilik bir grup tarafından satın alındı. 1997 yılında koç holding, sek hisselerinin %68’ini satın alarak, sek’i kendi bünyesine kattı.

herkes iyilikle beslensin; en doğal, en sağlıklı ve en lezzetli ürünler sofralara ulaşsın diye 1968’den beri faaliyetlerini sürdürmektedir.(arşiv Mustafa Doğankaya www.eksisozluk.com )

There are no comments yet.

Bir cevap yazın