MUSTAFA DOĞANKAYA 

llarca gelişmeme, geri kalmışlık, ilçemizin çıkmaz sokak olması gibi duyguları yıllarca taşıyan hemşehrilerimiz  bu duygudan kurtulmak yani gelişmiş bir ilçe olmanın  yıllarca özlemini çektiler. Oysa ne yazık ki aradan geçen bu kadar zamanda bile bu konuda fazla bir değişikliğin olmadığı meydanda.

İlçenin gelişebilmesi için yıllarca canla-başla , fikren ve hatta bedenen ve de bedelsiz çalışmalar bile yıllarca  yapılmıştır.

Bu resim bu söylediklerimizi ispatlar niteliğinde olup 1950’lı yıllarda ve Eğirdir’li Kaymakam’ımız merhum Kemal Yalçın zamanında Musalla Mezarlığı yol genişletme çalışmaları sırasında çekilmiştir.

Sütçüler’imizin gelişmesine katkı olsun diye çalışan bir avuç hemşehrilerimiz canla başla ve de memnuniyetle kazma kürek salladıkları (ki bunlara ben de dahilim) yüz ifadelerinde okunmuyor mu ?

Bu fotoğrafta bir çocuk olarak bu çalışmaya merhum babam Etem Doğankaya ile birlikte gittiğim anlaşılıyor. O tarihlerde çocuk olarak bu güzel çalışmada bulunmuş olmam(en sağda yerde oturan ve de yüzümün yarısı kürekle kaplı) beni bugün bile hala mutlu ediyor .

Fakat ne yazık ki İlçemizin o gün ile bugün arasında geri kalmışlık, ilçenin gelişememesi ile  çıkmaz sokak olma durumumuzda  fazla bir değişiklik olmaması en vahimi  mermercilerin dağlarımızı taşlarımız köylerimizi ovalarımızın  talanına yani tüm yaşamımız ile tabii ve tarihi güzelliklerimizin yok edilmesi ile yöremizin tüm canlılar için adeta yaşanamaz hale getirilmesine  karşı bir şey yapılamaması en büyük üzüntümüzdür.

Bu vesile başta bu resimde bulunan babam merhum Etem Doğankaya başta olmak üzere vefakar cefakar olarak Sütçüler’imiz için çalışmış olan  ve vefat etmiş fotoğraftaki tüm hemşehrilerimize  Allah’tan rahmet diliyoruz.

(Albüm Mustafa Doğankaya)

 

There are no comments yet.

Bir cevap yazın