Mevki

Sütçüler kent orman› Isparta-Sütçüler ve ‹lbey Mahallesi yolu kavşağında olup, 40.0 ha. büyüklüğündedir. İ

Flora

Sütçüler Kent Orman› içerisinde kızılçam, boylu ardıç, katran ardıcı, toros Sediri, mefle Türleri, defne, patlangıç, katırtırna¤›, tesbih çalısı laden, çılbırtı, kekik, çalba otu, sümbül, ve diğer otsu bitki türleri bulunmaktadır.

Fauna

Sütçüler Kent Orman› içerisinde tavşan, tilki, porsuk, sincap, alakarga, ardıç kuşu, serçe, ağaçkakan, saksağan ve diğer kuş türleri kaplumbağa, Yılan, kertenkele ve diğer sürüngenler bulunmaktadır.

Çevreye Katkısı:

Bu Kent Orman› ile yaklafl›k olarak 60 ton karbon depolanmakta bu da atmosferdeki 220 ton karbondioksite karşılık gelmektedir.

Doğal ve Yapay Kaynaklar ;
Tuvalet, su deposu, çeşmeler, çöp kutular›, seyir terasları, kameriye ve yürüyüş yolları, spor alanları, piknik masalar›, çocuk oyun alanlar›, ahşap köprüler bulunmaktadır.(Bu bilgiler,www.ogm.gov.tr’den alınmıştır)

“ KENT ORMANI” projesi halkın doğa ile baş başa kalmasını amaçlayan orman içi bir tesistir.2003 yılında uygulamağa koyulan bu  proje ile 2008 yılına kadar 103 kent ormanı projesi gerçekleştirilmiş” SÜTÇÜLER KENT ORMANI “ da bunlardan biridir.

Bu tesis yapılmadan önce bu ormanlık alanda  zor da olsa bir-kaç kez festival de gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan Kumluk olarak bilinen bu mevkii aynı zamanda gelin alayı konvoylarının dönüş yeriydi.

Bugün için Sütçüler’imiz için büyük bir kazanç olarak düşündüğümüz bu mekanda  koca koca çamların belini çevreleyen oturma yerlerine merdivenle ulaşıp katmarınızı yiyip çayınızı yudumlamanızın zevki bir başka oluyor.  Ayrıca, çam yapraklarının rüzgarla çıkardığı seslerin eşliğinde çay içmenin zevki de bir başka.

Temmuz ayı başında yapılan festivale ev sahipliği yapan ve Sütçüler’imiz için  muhteşem tesis olan  KENT ORMANI bütün güzelliği ve özelliği  ile sizleri bekliyor.

There are no comments yet.

Bir cevap yazın