Ortaylı, “Demirel’in devrinde ne yapılmış” diye soranlara, “Demirel’i de sevmezdim, yalan söylemeyeyim, ama yarın işi gücü bırakıp anma toplantısına gideceğim” diye yanıt verdi.

İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü (DEÜ) tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen ‘Cumhuriyet ve Rejimler’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, harf devrimine karşı çıkanlara “cahil” dedi. Ortaylı, “Demirel’in devrinde ne yapılmış” diye soranlara, “Demirel’i de sevmezdim, yalan söylemeyeyim, ama yarın işi gücü bırakıp anma toplantısına gideceğim” diye yanıt verdi.

“BAZI ŞEYLERİ YAŞAYIP GÖRMEK GEREKİYOR”

İlber Ortaylı, “Demirel’in devrinde ne yapılmış” diye soranların olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“YÜKSEK SESLE DÜŞÜNMEK ÇOK AYIP”

Demokrasilerde eşitlik için insanların eşit kazançlara sahip olması gerektiğinin altını çizen Ortaylı, şunları söyledi:

“Eğitim tabii ki çok önemli, abartmamak lazım. Herkes üniversite mezunu olacak değil. Herkes üniversite mezunu olacak diye çerçöp eğitim kurumları yapamazsınız. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu bütün dünyada başlayan bir hastalıktır. Türkiye’de de çok kötü devam etmiştir. Her şeye rağmen insanların demokraside fikirlerini ifade etmek hakkıdır. Lakin yüksek sesle düşünmek çok ayıp bir şeydir. İnsan düşünürken yüksek sesle düşünmez. Evinde düşünür, yakın arkadaşların ile tartışırsın. Türk cemiyeti yüksek sesle düşünen dengesiz, eğitimsiz bir toplum haline dönüştü. Bu demokrasi değil.”

(Odatv.com)

 

There are no comments yet.

Bir cevap yazın