HALK BİRLİK OLDU ;TREN DE GELECEK....

Eğirdirliler istasyon binası yerine yapılması gündeme gelen tüm projelerin Gar alanının betonlaşmasına neden olacağından ekolojik dengenin bozulacağını dile getiren  Eğirdir Halkı .Eğirdir Tarihi Tren Garı’nı Betonlaştırma Projelerine Dur Deyin  diye imza kampanyaları, el ilanları ve garda  toplantılar düzenleyen  halkımız, bazı rantçılara engel olmak ve  Eğirdir Tarihi Tren Garı’nın sadece GAR OLARAK kalması ilgili projeye dahil edilmesini dile getirmişti.

Neredeyse 5 yılı aşkın süredir  bu işin üzerinde duran temsilciler bu sürede içerisinde çok önemli gelişmelere neden oldular.. Öncelikle garın yapıya açılması engellendi. Sonrası ise adım adım  izlenen TCDDY çalışmalarıyla , Tren seferlerinin başlatılmasıyla ilgili TURNE çalışmaları  geçtiğimiz gün tamamlandı

TRENİN ISPARTA’YA  EĞİRDİR’E GELMESİ GAR’LARIN TARİHİ TREN GARI OLARAK  KALMASI” ve kentimin; doğasına tarihine kültürüne, anısına, dokunma sözünü de ilke edinmiştik. Bu bakışla; her kentin geçmişinden gelen, kentin tarihi, yerel özellikleri gibi unsurlarından oluşan bir ruhunun olduğunu, kentin doğasına, esnafına, kültürüne, tarihine, yemeklerine, ürünlerine saygı duyarak ,sahip çıkarak geliştirmesi sosyal ve ekonomik hayatın canlanması kentin ayakta kalması için şart olduğunu ve   Isparta’mızın Eğirdir’imizin  belleği, kimliği olan, Tarihi Tren Garı;  tarihi, kültürü, anısı ve doğasıyla bütün kalmasını savunmuştuk. Bu amaçlarla;  9 Şubat 2014  tarihinden günümüze; Eğirdir de yapılan toplantılar, el ilanlarının dağıtımı ve imza kampanyalarıyla  halkımızın kararlığı ve isteği ülke çapında ses getirmişti. Bunun ilk olumlu göstergesi geçtiğimiz yıl TCDDY Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü . Sn. ADEMSİVRİ’nin olumlu yaklaşım ve destekleriyle gerçekleşmişti.

7. Bölge Müdürü  Sn. ADEM SİVRİ’yle yaptığımız görüşmelerde  İZMİR- Alsancak –ISPARTA- Eğirdir Hattı Bozanönü-Eğirdir İstasyonları arasındaki hattın açılmasının kendilerinde çok istediğini ve bu konuda çalışmalar yaptığını ve uzun süredir kapalı olan mevcut hattın yenilenip işletmeye açılabilmesi için uygulama projelerinin hazırlanması işinin Sözleşmesini Yüklenici ile 08.08.2018 Tarihinde Bölge Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda imzalandığını bildirmiş ve  Garda yer alan binaların ve çevresinin  Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon  projelerinin hazırlanması çalışmalarının  başlanacağının da müjdesini görüşmelerimizde   vermişti.

 İMZA KAMPANYALARIYLADA gündemden düşürmeyen halkımıza, yerel yönetimlere ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederiz..

Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ T.T.K.D. Eğirdir –ISPARTA Temsilcisi(www.egirdirsescom)

There are no comments yet.

Bir cevap yazın