ISPARTA ‘DA “EĞİRDİR GÖLÜNÜ KURTARMA ÇALIŞTAYI”

Eğirdir Gölü’nün  içinde bulunduğu durum  gözlerimizin önünde. Kimine göre “yağmur yağar dolar, kurur, kurumaz ve “çalıştay , toplantı , çalıştayla” geçirilen zaman.  Sonuç; Eğirdir Gölü kirli, doğurganlığı yok edilmiş, kokmakta ve giderek kurumakta.

Gölün sorunları ve çözüm önerileri;  neredeyse 20 yıldır çeşitli toplantı, konferans çalıştaylarla belirlenmişken ve bu konuda yapılan tek iyi gelişme 2012 yılında çıkarılan( benim hala gölün korunmasında  yetersiz bulduğum ) EĞİRDİR GÖLÜ ÖZEL HÜKÜMLERİ(EGÖH) dir. Fakat çeşitli nedenlerle  “bence , uygulanmayan” EGÖH sonucunda Eğirdir Gölü için bırakın kirlilikten bahsetmeyi göl kuruma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Eğirdir Gölü; yerel ve ulusal basında gündemde olup, gölün sorunlarıyla ilgili Eğirdirliler ; “bir şey olmaz ve dikkat kurumaktacılar ikiye ayrılmış” duruma gelmişlerdir. Üzücü…!Halbuki birlik olmak etmek gerekmez mi? Eğirdir Gölü bu yönetimle bütçesi korunmadan yönetilirse diyenlerin gelin bir araya gelelim sorunları tartışalım yaklaşımı ,hep gözardı edilmekte ve kabul edilmemektedir. … Bu nedenle farklı ortamlarda adeta iki farklı görüşler bir araya gelmekte.. Üzücü! Neden?

YENİ BİR ÇALIŞTAY…

Öncülüğünü Ankara ISVAK’ın yaptığı “EĞİRDİR GÖLÜNÜ KURTARMA ÇALIŞTAYI” 02 Şubat 2018 günü Isparta ‘da  yapılacak. Elbette Eğirdir Gölü sorunları için söylenecek herdoğru  söz önemli ve takdire şayandır. Fakat bilinenlerin yıllardır sürekli tekrarlanmasıyla, çözümden uzak durarak, çözüme başlamamak, yeni bir şeyler bulacakmış gibi “bilenleri aramak” tekrar etmek için bir araya gelmek, hastalığın ve sorunların çözümlenemez hale gelmesine neden olunmaktadır. Gölün bu güne gelişinin nedenleri yılladır ; bilinenlerin aynı  tekrarı, çözüme başlanmamasının ve gölü koruma , yasaların uygulanmamasındandır..

“Çalıştay; daha çok yüksek düzeyli bilimsel süreçlerin kullanıldığı akademik bilgi aktarım uygulamalarında tercih edilen, uzmanlık alanlarına dönük bir bilimsel ağırlıklı toplantı uygulamadır.” (www.egirdirsescom)

EROL KESİCİ

There are no comments yet.

Bir cevap yazın