Cemreler havaya suya toprağa düştü derken ısınmaya başlar hava ve toprak.Kış boyu bir nevi ölü olan ağaçlar, bitkiler, çayırlar, otlar, çimenler yavaştan yavaş tan uyanmaya başlar yerlerinden. Otlar,çiçekler ve ağaçlardan domurlar görülmeye başlanır.Baharın gelmesi ile derelerin çeşmelerin sularının çığıltısı bile değişir, Gel benden su iç der gibi.Çayırların uyanmaya başlaması ile birlikte çeşit çeşit papatyalar çayırları süslerler kuytu yerlerde ki mor menekşeler de çiçeklerini açarak doğaya bambaşka bir koku salarlar bu çiçekler Sütçüler’imizde baharın müjdeleyicilerindendir. Başkoz da Çıralıkta Ortagoz da Gayrak ta Gozalak ta Keklikiçi mağarın da Musalla da sonbaharda ağaçlardan dökülen gazellerin arasından ben baharın ilklerindenim diyen papatyalar mor menekşeleri görmek mümkündür.

Sütçülerimizde yaşayanlar baharla birlikte bağ aralarına giderler bağ arasının kuytu yerlerinde gazellerin altıda baharın ilklerin den olan mor menekşeyi bulmak koklamaktır o güzel kokusunu ciğerlerine doldurmaktır.

Mağarbaşının akan sularının çıkardığı ses insanın ruhunu dinlendirir. İnsan bedenen yorulsa da ruhen dinlenmiş olarak çarşıya döner dostlarına mor menekşeyi koklatır baharın getirdiği mutluluğun bir tanesidir . Mart ayının sonuna gelinir doğa canlanmıştır cıvıl cıvıl öten kuşların nağmeleri insanları mutlu etmektedir.

Kepezin güney yamaçlarında müşkürümler kekikler bosçalbalar açarak biz de varız derler ormanların arasında salepler (Doğal Orkideler) güzellikleri zarafetleri ile göz doldururlar.Sümbüller nergizler ,leylaklar,salkım sülükler, laleler kokularını koklamaya güzelliklerinigörmeye doyulmaz.(Hasan Ali Özcan)

 

There are no comments yet.

Bir cevap yazın