–       4 KASIM 1995 Cumartesi günü saat 15.00’te  hava birden bire kararak,önce dolu şeklinde başlayıp.daha sonra yağmura dönüşen yağış;aralıksız olarak 4 saat süreyle  çok şiddetli olarak  devam etmiştir.Yağışın dolu şeklinde başlaması akışı geciktirmiş,yağışın yağmura dönüşmesi ile birlikte yağış hızla akışa geçmiştir.

–       Şiddetli yağış Sütçüler ilçe merkezinde çok sayıda konut ve işyeri ile içme suyu isale hattında,yol kaplamaları ve alt yapı tesislerinde büyük hasara yol açmıştır.Diğer taraftan Değirmendere’nin taşkın sırasında aşırı kabarması sonucunda;üzerinde bulunan köprüler su altında kalmış,yatak kenarında yer alan balık üretim çiftliği hasar görmüş,bir kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetmiştir.

Sütçüler ilçe merkezi ve civarında şiddetli yağış sonucu tahrip olan yolların onarılması dere yataklarının tanzimi ile ilçe merkezindeki temizlik çalışmalarına Isparta’daki tüm kurumların makine ve ekipmanları katılarak, yaptıkları   çalışmalar sonucunda; yaşam  normal hale getirilmiştir.

Meydana gelen bu üzücü olayın akabinde, zamanın Bayındırlık ve İskan Bakanı Adnan Keskin ilçemizde incelemelerde bulunmuşlardır.

Metre kareye 550 kg. yağış düştüğü belirtilen bu felaketin sonunda birtakım evler yıkılmış, cadde ve sokaklar ile bağ ve bahçelerde çukurlar ve yarıklar açılmış,dağdan kayalar,taşlar ilçeye doğru sürüklenmiştir..

Sel felaketinin en üzücü tarafı ise; Isparta’da ilçeye gelen Belediye  Otobüsünün Boğazköy civarındaki Zengi Deresi köprüsünde köprünün yıkılmasından dolayı  sele kapılarak sürüklenmesi ve yaklaşık üç yüz metre ilerideki bir çınar ağacına yaslanıp kalmasıydı.Burada ağaca takılıp kalan 14 yolcu Sütçüler’den gelen hemşerilerimizce kurtarılmış geriye kalan 6 kişide sel sularına kapılarak kaybolmuş  sonradan dördünün cesedi bulunmuş, ikisininki ise bulunamamıştır.Otobüs  yolcuları  arasında bulunan ilçemizin çok sevilen kişilerinden olan Ziraat Bankası Sütçüler şubesi çalışanı Mustafa Özkan’ın sel sularına kapılan eşi Aysel Özkan’ı  kurtarmak üzereyken kendisinin de sel sularına kapıldığı ifade edilmektedir..

Bu sel felaketinde ilçemizde 21 ev tamamen yıkılmış,12 evin orta,25 evin de az hasarlı olduğu tespit edilmiş olup;,” zamanının Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı hemşerimiz Aykon Doğan “Selde evleri yıkılan vatandaşlara devlet olarak yeniden ev yapılacağını,bu iş için bütçeden 60 milyar aktarılacağını “ ifade etmiştir.

Ayrıca;bu tarihte yapım başlangıç aşamasında olan Sütçüler Hidroelektrik Santralı’nın da su iletim kanallarının bir bölümü yıkılmış,servis yollarının bir kısmı  da tahrip olduğundan,bu durum  mahkeme kanalıyla tespit ettirilmişti.

Diğer taraftan;

Santral Projesi banka kredi aşamasında olduğundan santral mahallinde incelemelerde bulunmak üzere,Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü yetkilileri ile sel felaketinden iki gün önce  merhum Abdullah Bilgiç ve teknik danışman merhum Necmi Oğuz Coşkuner ile birlikte biz Sütçüler’de bulunuyorduk.

Tüm hemşerilerimizi derin üzüntüye gark eden yaşanan bu sel felaketinin yaraları zamanla sarılmış olmakla birlikte;

Atalarımızdan bizlere yadigar kalmış olan ve sel felaketini hemen sonrasında Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü’nce (Isparta) kapatılmış olan “ YUKARI MAHARBAŞI “ çeşmesinin tekrar açılmaması,(x) eskiden olduğu gibi suyunun şehrin içerisinden şırıl,şırıl akmamasının  Sütçüler için büyük bir kayıp olduğu düşüncesindeyiz.İlçemize ayrı bir güzellik katacağını düşündüğümüz bu konuda;Belediyemiz  ve  ilçemizin sivil toplum kuruluşları ile  ileri gelenlerinin bu konuyla ilgilenmelerini bekliyoruz.

Bu vesile ile 4 Kasım 1995 tarihinde yaşanmış olan bu sel felaketinde hayatını kaybedenlere bir defa daha Allah’tan rahmet dilerken, bir daha böyle bir felaket yaşanmaması için dua ediyoruz.

Mustafa Doğankaya

 

–       Kaynakça;1995 yılına ait DSİ Bülteni  sayı 411-412

–       Otobüs  Fotoğrafı :Foto Öcal (Sütçüler)

–       Gazete Kupürleri ve eski maharbaşı çeşmesi ile (Akdeniz) ve DSİ bülteni;Mustafa Doğankaya arşivi.

  (x) Yukarı Maharbaşı Çeşmesi altına  mahalli idare tarafından

 yaptırılan şelale bu yıl tamamlanmış,siz hemşehrilerimizin beğenisine  sunulmuştur.. Ancak eskiden olduğu sular Sütçüler’imizin içerisinden şırıl-şırıl  akmamaktadır.

 

 

There are no comments yet.

Bir cevap yazın